Diety dla zdrowia

Przepisy

Diety zdrowotne

Ciału należy się szacunek. Jeśli o nie dbasz,odpłaci Ci się doskonałym zdrowiem i długim życiem.dieta-dla-zdrowia-jedz-i-żyj-zdrowo

Dieta to pewien sposób żywienia

Każdy z nas stosuje więc na co dzień jakąś dietę - bardziej lub mniej służącą zdrowiu. Znajdziesz tutaj zalecenia żywieniowe wspierające równowagę organizmu, profilaktykę chorób, oczyszczenie organizmu czy też zrzucenie zbędnych kilogramów.  Zostały one oparte na najnowszych wynikach badań naukowych.

Dieta nie jest jednoznaczna z odchudzaniem. Istnieje wiele planów żywieniowych, lecz nie każdy z nich ma na celu zrzucania zbędnych kilogramów. Mamy przecież diety dla wegetarian, cukrzyków, sportowców. Każda dieta jest tak skomponowana, aby można było uzyskać dzięki niej pożądane efekty, jak np. utrata zbędnego tłuszczyku, poprawa metabolizmu czy utrzymanie bądź polepszenie stanu zdrowia, a także wspieranie leczenia chorób. Oczywiście, istnieją plany żywieniowe, których stosowanie łączy w sobie kilka lub wszystkie z wyżej wymienionych rezultatów. Niezależnie od tego, na jaką dietę się zdecydujemy, pamiętajmy, żeby była odpowiednio zbilansowana, tj. zawierała wszelkie niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze.

W rozumieniu starożytnych Greków dieta - diaita - to styl życia, czyli sposób żywienia i aktywność fizyczna. Zdrowa dieta jest więc jednym z elementów zdrowego stylu życia, wellness.

Już Hipokrates - ojciec medycyny - powtarzał swoim pacjentom:

- To co jesz, jest twoim lekarstwem.

Inaczej mówiąc: wszystko co wkładasz do swojego organizmu, ma na niego wpływ. Albo mu pomaga, wzmacnia go od wewnątrz i sprzyja zdrowiu. Albo odwrotnie – niszczy go, zaburza jego równowagę i prowadzi do chorób.

Zdrowe jedzenie to takie, które wspiera Twój organizm – owoce, warzywa kasze, ryż, proste, nieprzetworzone produkty oraz posiłki świeżo przygotowane.

Niezdrowe to takie, które go osłabia – fast food, słodycze, alkohol, jedzenie wysoko przetworzone kupowane w sklepie.

Oceń swoją dietę - anonimowa darmowa ankieta>>

Cukrzyca - sprawdź, czy jesteś zagrożony rozwojem cukrzycy!>>

 

 Czytaj więcej: Dieta dla zdrowia>>

Kiedy jesz tylko zdrowe rzeczy, przestajesz chorować, bo twój organizm posiada genialną umiejętność regeneracji i utrzymywania się w zdrowiu. A kiedy jesteś chory albo osłabiony, istnieje wiele naturalnych dieta-kuchareczki-czym-skorupka-za-młoduśrodków, którymi możesz sobie pomóc.

Pamiętaj:

niezwykle ważne jest wpajanie dzieciom od najmłodszych lat właściwych nawyków żywieniowych, bo - czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał!

Dzieci karmione w niemowlęctwie domowymi posiłkami, znacznie chętniej w późniejszym wieku jedzą warzywa i owoce.

Prawidłowy sposób żywienia rozpoczęty dopiero w późniejszym okresie życia nie jest w stanie zniwelować utraconych wcześniej możliwości rozwoju psychicznego i fizycznego.

 Znajdziesz tu również garść przepisów i przykładowych jadłospisów.

Mile widziane sugestie, sprawdzone, ciekawe przepisy.

 

Oceń swoją dietę - anonimowa darmowa ankieta>>

 

Dieta lecznicza, czyli żywienie w chorobie i okresie rekonwalescencji

Każda dieta powinna spełniać warunki zdrowego żywienia, wszak pożywienie powinno być naszym lekarstwem. Jednakże w celu odróżnienia żywienia prawidłowego od żywienia dostosowanego do specyficznych warunków fizjologicznych i patologicznych, używa się pojęcia diety specjalne, lecznicze.

Dieta lecznicza (terapeutic diet) - dieta spełniająca funkcję leczniczą, w której z przyczyn zdrowotnych dokonano celowej modyfikacji pod względem podaży jednego bądź kilku składników odżywczych i/lub pod względem konsystencji, eliminując z jadłospisów określone produkty i techniki kulinarne. Klasyfikacja diet leczniczych odnosi się do narządów, których funkcja została patologicznie zmieniona lub do jednostek chorobowych. Wyróżnia się dietę wątrobową, dietę nerkową, dietę żołądkową itp. Coraz częściej diety klasyfikuje się według dokonanej modyfikacji na: bogatobiałkową, niskobiałkową, nisko tłuszczową, z ograniczeniem błonnika, z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego, niskosodową, etc.

Żywienie dietetyczne chorego, podobnie jak żywienie osób zdrowych, powinno - w miarę możliwości - zapewnić choremu odpowiednią ilość energii oraz wszystkich niezbędnych składników odżywczych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Żywienie takie powinno spełniać następujące funkcje:

  • oszczędzać chory lub upośledzony narząd,
  • uzupełniać ewentualne niedobory składników odżywczych w organizmie powstałe na skutek choroby,
  • stymulować proces zdrowienia,
  • wykluczać czynniki alergizujące lub takie, których przemiana w organizmie jest upośledzona.

Przykładowe diety lecznicze

  • dieta łatwo strawna,
  • dieta łatwo strawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego,
  • dieta nisko energetyczna,
  • dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów,
  • dieta nisko cholesterolowa,
  • dieta wysoko białkowa,
  • dieta nisko białkowa.

Przykładowo dieta o zmniejszonej ilości sodu znajduje zastosowanie w zapobieganiu, a także leczeniu obrzęków występujących w nadciśnieniu tętniczym.

Do chorób metabolicznych wrodzonych, w których modyfikacja diety polega na ograniczeniu składnika, którego przemiana w organizmie jest upośledzona, należą m.in.:

  • choroba trzewna (celiakia), charakteryzująca się uczuleniem na białko zbóż – gluten występujący np. w pszenicy, życie i jęczmieniu; w chorobie tej ogranicza się lub całkowicie wyklucza z diety produkty zawierające gluten;
  • fenyloketonuria – występująca z powodu braku enzymu odpowiedzialnego za przemianę fenyloalaniny do tyrozyny; leczenie dietą polega na podawaniu produktów białkowych z bardzo małą ilością fenyloalaniny;
  • galaktozemia – będąca następstwem braku enzymu niezbędnego do przemiany galaktozy w glukozę; w tym przypadku mleko w diecie zastępuje się substytutami mleka pozbawionymi laktozy, która jest najpoważniejszym źródłem galaktozy w naszej diecie.

Wykluczenie alergenu pokarmowego ma miejsce w przypadku uczulenia na jeden lub kilka produktów spożywczych. Objawy alergiczne może wywoływać wiele produktów, ale najczęściej występują one po mleku, jajach, rybach morskich, miodzie, cytrusach. Skutecznym postępowaniem jest wykluczenie z diety pokarmów wywołujących uczulenie.

 

Zdrowie to sprawa wyboru

Lek. Med. Grażyna Kuczek

 

 

 

 

   Artykuły zamieszczone w niniejszym serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u lekarza bądź innego specjalisty.

Grupa 0

Grupa A

Grupa B

Grupa AB