Diety dla zdrowia

Przepisy

Diety zdrowotne

 Sałatka z jabłek i chrzanu

 

Składniki:

3 łyżki utartego chrzanu

50 dag jabłek

3/4 szklanki śmietany lub jogurtu naturalnego

sok z cytryny

sól i cukier do smaku

  Przygotowanie:

Jabłka umyć, obrać, pokroić w kostkę, skrapiając sokiem z cytryny. Utarty chrzan wymieszać z pokrajanymi jabłkami i śmietaną, przyprawić do smaku sokiem z cytryny, solą i cukrem. Wyłożyć na salaterkę, obłożyć dookoła wianuszkiem z drobnych listków pietruszki.

 

Naleśniki ryżowe z mielonym mięsem i ryżem

 

Składniki:

8 sztuk okrągłych naleśników ryżowych

20 dag mielonej polędwicy wołowej lub cielęcej

pieprz Cayenne

1 szklanka ugotowanego ryżu

4 łyżki posiekanej natki pietruszki

oliwa z oliwek do smażenia

sos sojowy do maczania

 

Przygotowanie:

Rozgrzać oliwę na patelni, wrzucić zmielone mięso, podsmażyć. Przyprawić pieprzem Cayenne. Dodać grupa-krwi-b-naleśniki-ryżoweugotowany ryż, chwilę posmażyć. Naleśniki namoczyć w ciepłej wodzie (około 30 sekund), wyłożyć na wilgotną ściereczkę. Na środku każdego naleśnika ułożyć porcję farszu z mięsa i ryżu, posypać natką pietruszki, zawinąć. Naleśnik sam się sklei. Sos sojowy do maczania naleśników podawać w oddzielnej miseczce. Przed podaniem warto przykryć naleśniki wilgotną ściereczką, aby nie obeschły lub tuż przed podaniem wrzucić na moment na rozgrzany olej.  W Japonii naleśniki ryżowe je się palcami maczając w sosie sojowym.

 

Sos do maczania naleśników można też skomponować z podanych składników:

  • 1/3 szklanki sosu sojowego
  • 1/3 szklanki octu ryżowego lub balsamicznego
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 papryczka drobno pokrojona
  • 1 łyżka posiekanej kolendry

 

Gniazdka szpinakowe

 

Składniki:

1 kg szpinaku

75 g masła

4 – 5 jajekgrupa-krwi-b-gniazdka-szpinakowe

sól

olej z oliwek

 

Przygotowanie:

Umyty szpinak pokroić drobno i dusić w maśle 4-5 min, posolić. W kokilkach uformować gniazdka. Do każdego gniazdka wlać po jajku i je posolić. Danie piec w mocno nagrzanym piekarniku przez ok. 5 min. Przed podaniem oprószyć startym parmezanem*. Podawać gorące.

 

Kulki owsiane

 

Składniki:

3/4 kostki masła

¾ szklanki cukru

8 łyżek mleka lub wody

2 łyżki kakao

50 dag płatków owsianych

kieliszek rumu lub aromat

 

Przygotowanie:

Masło roztopić w rondelku, dodać cukier, mleko, kakao, zagotować cały czas mieszając. Zdjąć z ognia, wsypać płatki, dokładnie wymieszać i odstawić do ostygnięcia. Po schłodzeniu dodać rum lub aromat, wymieszać i formować kulki. Wstawić do lodówki na kilka godzin.

 

Łosoś na parze

 

Składniki:

50 dag fileta z łososia

2 szklanki bulionu warzywnego

2 łyżki soku z cytryny

łyżka oleju

łyżka przyprawy do ryb

pieprz czerwony

 

Przygotowanie:

Rybę podzielić na cztery równe kawałki, usunąć ości, skropić sokiem z cytryny, oprószyć przyprawą do ryb i czerwonym pieprzem. Do garnka do gotowania na parze wlać bulion. Rybę ułożyć na natłuszczonej wkładce i przykryć natłuszczoną folią. Umieścić wkładkę w garnku, przykryć i gotować około 3-4 minut. Odwrócić rybę i gotować jeszcze około 5 minut. Zamiast specjalnego garnka do gotowania na parze można użyć zwykłego garnka i okrągłego sita.

 

Bulion warzywny: 1 marchew, 1 pietruszka, 1 por (jeśli lubisz:), ½ małego selera korzeniowego, kawałek kapusty włoskiej lub 2 brukselki (jesli lubisz:), liść laurowy, kilka ziaren czerwonego pieprzu, kilka ziaren kolendry, sól morska.

Umyte i obrane i przekrojone na mniejsze części warzywa zalać zimną wodą, dodać przyprawy i gotować na małym ogniu około godziny. Pod koniec gotowania można dodać ząbek czosnku lub odrobinę pieprzu Cayenne.

 

Zupa-krem z kalafiora z kurkumą (2 porcje)

Kalafior – ½ dużego kalafiora, ok. 500 g
Cebula – 1 mała sztuka
Ząbek czosnku
Słodki ziemniak – 1 sztuka
Kurkuma, sól
2 łyżki oliwy z oliwek

Warzywa pokroić w kawałki średniej wielkości. W garnku z grubym dnem rozgrzać oliwę, włożyć warzywa oraz ½ łyżeczki kurkumy i sol do smaku. Podsmażyć przez ok. 4 minuty. Zalać 500 ml wody i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i gotować aż warzywa będą miękkie. Zmiksować na gładki krem.

 

Krem z brokułów z migdałami (2 porcje)

krem_z_broku____w_z_migda__ami_B.jpg

Brokuły – 1 sztuka, ok. 500 g
Cebula – 1 mała sztuka
Seler – ¼ sztuki
Oliwa z oliwek – 2 łyżki
Sól, bazylia
Płatki migdałów – 2 łyżki uprażonych na suchej patelni

Warzywa pokroić w kawałki średniej wielkości. Przełożyć do garnka, zalać 500 ml wody, dodać oliwę, przyprawy i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i gotować aż warzywa będą miękkie. Zmiksować na gładki krem, przed podaniem posypać uprażonymi migdałami.

 

Duszony królik z ziołami i marchewką (4 porcje)

krolik_z_marchewk___B.jpg

Królik – 500 g
Spora marchewka
Estragon, czosnek, cząber, sól
2 łyżki oliwy
2 łyżki białej mąki

Królika pokroić na mniejsze kawałki, posypać przyprawami, obtoczyć w mące. Marchewkę obrać, pokroić w talarki. W rondlu lub głębokiej patelni rozgrzać oliwę, obsmażyć królika. Dodać marchewkę, podlać wodą i dusić do miękkości.

 

Omlet z warzywami

2 jajka
Czubata łyżka mąki owsianej
Papryka – ¼ sztuki
Por – ¼ sztuki
Pieczarki – 3 średnie
Łyżka oliwy

Warzywa pokroić w kostkę, poddusić na łyżce oliwy. Oddzielić białka od żółtek. Z białek ubić pianę. Połączyć delikatnie z żółtkami i mąką. Masę wlać na podduszone warzywa. Zmniejszyć ogień, przykryć i smażyć aż omlet się zetnie.

 

 * Parmezan

Nie należy do produktów niskokalorycznych, ma jednak mnóstwo odchudzających walorów. Jest lekkostrawny i trawiony zaledwieprzewodnik-grupa-krwi-b-parmezan przez godzinę - mięso i ser żółty przez 4h. Dzięki długiemu dojrzewaniu stanowi cenne źródło aminokwasów, wapnia i witamin przyspieszających tempo metabolizmu. Jak pokazują badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition, zapewnia taką ilość wapnia, że zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i hamuje apetyt – wapń reguluje pracę ośrodka głodu i sytości. Parmezan pasuje do makaronu, gotowanych warzyw (zamiast masła), sałatek, grzanek i ciasteczek, posypuj nim jabłka czy gruszki. Owoce z parmezanem to typowa włoska przystawka, serwowana z winem.

 

 Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi Cztery grupy krwi, cztery diety>>

 Przewodnik dla osób z grupą krwi B>>
   

żywienie grupa krwi 0Uzupełnij pożywienie w  zestaw witamin i składników mineralnych, wyciągi z wielu roślin leczniczych dobranych według potrzeb człowieka z grupą krwi 0. Wzmacniają oraz wspierają natu­ralne mechanizmy obronne organizmu. Pomagają utrzymać optymalną równowagę wewnętrzną, niezbędną do zachowania zdrowia.

 
  Zastosuj znakomicie uzupełniający Twoję dietę: Vital B