Diety dla zdrowia

Przepisy

Diety zdrowotne

Śliwka jest wciąż niedocenianym owocem. Na naszych stołach królują jabłka, pomarańcze, winogrona. Tymczasem śliwka wyróżnia się niezwykłym bogactwem witamin i minerałów, które znajdziemy nie tylko w świeżych, ale i suszonych owocach. Śliwki to źródło beta-karotenu, witaminy A i E oraz witamin z grupy B. Zawierają także magnez, fosfor i znaczną ilość potasu. Mają działanie przeciwmiażdżycowe, a także korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego! Liczba odmian śliwek sięga 6 tysięcy.

W Polsce najbardziej popularne są lekko wydłużone fioletowe węgierki, ale równie chętnie spożywamy słodsze żółte lub zielone renklody. Suszone nie ustępują świeżym owocom pod względem zawartości witamin, a nawet posiadają ich więcej – w suszonych śliwkach znajdziemy kilkakrotnie więcej witaminy A. Niestety, są znacznie bardziej kaloryczne.
Łatwo przygotować ze śliw pyszne danie. Wprost nie można sobie wyobrazić tradycyjnych knedli z innymi owocami niż śliwki, a także powideł bez śliwek :)

Bogactwo składników odżywczych

Wiele tracimy, nie uwzględniając śliwek w swoim jadłospisie. Owoce te zawierają, jak wspomniano, pokaźną liczbę różnorodnych składników, które dbają o nasze zdrowie i urodę – witaminy A, C, E, B6, K, polifenole (między innymi kwas chlorogenowy), potas, wapń, żelazo, fosfor, magnez,  błonnik.

 

Zdrowie dzięki śliwkom

Śliwki mają silne działanie antyoksydacyjne. Szczególnie zalecane są osobom, które mają problemy z uciążliwymi zaparciami – dzięki zawartości pektyn (rodzaj błonnika) śliwki pobudzają perystaltykę jelit oraz „wymiatają” zalegające w nich resztki pokarmu i produkty przemiany materii. Biorąc pod uwagę przeciwutleniające oraz przeciwdziałające zaparciom działanie śliwek, owoc ten stanowi ważny produkt w profilaktyce raka jelita grubego. Codzienne spożywanie 3-4 śliwek wspomoże profilaktykę tej choroby. Dieta bogata w śliwki działa również przeciwmiażdżycowo, a dzięki zawartości magnezu i witaminy B6 korzystnie oddziałuje na układ nerwowy. Potas natomiast pomaga uregulować ciśnienie krwi. Dobroczynne działanie ma również wyciąg z kory śliwy afrykańskiej – wyciąg ten stosowany jest w leczeniu schorzeń prostaty.

ORAC czyli zdolność absorpcji rodników tlenowych, to miara antyoksydacyjnych wartości substancji. Wartości ORAC dla większości owoców i warzyw zostały określone w laboratoriach i opublikowane w naukowych czasopismach.

Owoc mangostan posiada ORAC od 17000 do 24000! Wartość ORAC 100 gram suszonych śliwek wynosi 5770. Dotychczas suszone śliwki miały opinię prawdziwego mistrza ORAC.

Zwiększając spożycie owoców i warzyw, szczególnie tych o wysokiej wartości ORAC, można znacząco podnieść poziom antyoksydantów w krwiobiegu nawet o 15 - 20%.

ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity - zdolność absorpcji rodników tlenowych) Testy ORAC mierzą in vitro zdolność żywności, osocza krwi i właściwie każdej substancji do neutralizowania wolnych rodników tlenowych, pochłaniania reaktywnych form tlenu przez przeciwutleniacze.

Badania sugerują, że spożycie owoców i warzyw z wysoką wartością ORAC może spowolnić proces starzenia zarówno w całym organizmie, jak i mózgu. Dostarczanie dużej ilości żywności o wysokiej aktywności ORAC, takiej jak suszone śliwki, truskawki, maliny, borówki, żurawina, zielona herbata, jabłka, owoc noni i algi, znacznie zwiększa siłę antyoksydacyjną ludzkiej krwi, zapobiega utracie długoterminowej pamięci i zdolności uczenia się w średnim wieku, utrzymuje zdolność komórek mózgowych  do odpowiedzi na chemiczne bodźce oraz chroni naczynia przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

owoc (100g) wynik ORAC
mangostan 17 000 - 24 000*
suszone śliwki   5770
noni  3570-5040
chińska wilcza jagoda   4214
rodzynki   2830
borówki      2400*
czarne jagody   2036
truskawki      1546*
maliny       1220*
śliwki       949
pomarańcze       750
czerwony grejpfrut       483 
jabłka         218*
gruszki        134*

* owoce których sok lub przecier zawiera Zenthonic

 

 Aby mieć znaczący wpływ na pojemność antyoksydacyjną osocza i tkanek, należy zwiększyć dzienne spożycie od 3000 do przynajmniej 5000 jednostek ORAC.

   Według naukowców suszone śliwki mogą stanowić ważną obronę przed procesem starzenia się i związanymi z nim chorobami. Ich antyoksydacyjne wartości ORAC wyniosły 5770.

 

 Śliwki na urodę

Śliwki powinny docenić kobiety zmagające się z pękającymi naczynkami, owoce te zawierają znaczną ilość witaminy K, która reguluje proces krzepnięcia krwi, a także witaminę C, uszczelniającą naczynia krwionośne. Z kolei zawarte w śliwkach przeciwutleniacze opóźniają proces starzenia się, a więc i powstawania zmarszczek.

Maseczka ze śliwek

Maseczka ze śliwek działa wygładzająco na niewielkie zmarszczki, a także oczyszcza i zwęża pory. Możemy ją wykonać, rozgniatając dojrzałe śliwki (pozbawione pestek) i mieszając z ubitą pianą z białek. Maseczkę nakładamy na twarz na około 15-20 minut.

 

Suszone śliwki w diecie odchudzającej

Choć suszone śliwki są dość kaloryczne (około 260 kcal w 100 g), to mogą okazać się pomocne przy próbach utraty zbędnych kilogramów. Śliwki bowiem z powodzeniem zastąpią inne przekąski, a dodatkowo dają uczucie sytości, przyspieszają metabolizm, oczyszczają jelita, poprawiają trawienie oraz regulują wchłanianie cukrów i cholesterolu.

Najwyższa więc pora, aby docenić śliwkę, która wyróżnia się wśród owoców bardzo szerokim działaniem zdrowotnym. Pamiętajmy jednak, że spożywana w nadmiernych ilościach może powodować biegunkę.


Dżem śliwkowy z orientalną nutą

 

Składniki:
1 kg śliwek, najlepiej węgierek
400 g cukru
Łyżeczka cynamonu
½ łyżeczki kardamonu
Sok wyciśnięty z 1 cytryny
Odrobina wody

Wykonanie

Śliwki dokładnie umyć, usunąć ogonki i pestki. Owoce przełożyć do dużego garnka, dolać odrobinę wody i podgrzewać do zagotowania. Zmniejszyć ogień i smażyć bez przykrycia aż śliwki się rozpadną. Dodać cukier, przyprawy oraz sok z cytryny. Cały czas mieszając podgrzewać aż cukier całkiem się rozpuści, a następnie do uzyskania odpowiedniej konsystencji dżemu – im dłużej będziemy podgrzewać śliwki, tym dżem będzie miał gęstszą konsystencję.
Gotowy dżem przełożyć do wyparzonych, gorących słoiczków. Zawekować. Świetnie sprawdzi się zimą jako dodatek do naleśników, twarożku albo domowych wypieków.

 

Smoothie śliwkowe

 

Składniki:

  • śliwki bez pestek - około 1 szklanka
  • szklanka maślanki lub kefiru
  • kawałeczek laski wanilii (ewent. cukier waniliowy)
  • kostki lodu


Wykonanie

            Śliwki bez pestek zmiksować z maślanką lub kefirem, lodem i laską wanilii. Wanilia dodaje ciekawego aromatu i w tym połączeniu jest niezastąpiona.  Można dodać więcej maślanki, w zależności od tego, jaką się chce uzyskać konsystencję. 

 

 

 Koktajle owocowe i warzywne – dużo przepisów>>

 

 Egzotyczna ciekawostka

 Kaczka po pekińsku to danie kuchni chińskiej. Delikatne, chrupiące mięso kaczki podaje się kaczka-po-pekinsku-sos-śliwkowyz placuszkami i z dodatkiem sosu - oczywiście śliwkowego! Można go przygotować w domu w bardzo prosty sposób. Śliwki - renklody lub węgierki -umyć, pokroić na pół, usunąć pestki. Zalać małą ilością wody i gotować, aż będą miękkie. Na koniec zmiksować, dodać kilka łyżek sosu sojowego, łyżkę cukru i pokrojone drobno chili - opcjonalnie. Gotować na małym ogniu przez pół godziny i przełożyć do słoiczków.

kaczka-po-pekinsku-sos-śliwkowySmacznego:)