Diety dla zdrowia

Przepisy

Diety zdrowotne

Mleko migdałowe lub mleko z orzechów laskowych, włoskich i innych, można z łatwością przygotować w domu na świeżo, mleko-migdałowe-orzechowe-dietydlazdrowiadosłownie w kilka minut. Jest pyszne, odżywcze. Polecane dla osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą pić mleka zwierzęcego - krowiego, owczego czy koziego...

 

5 dag migdałów

4 szklanki wody

4 daktyle lub 10-12 rodzynek

 

Wszystkie składniki dokładnie zmiksować, np. w termomix-ie i odcedzić przez sitko lub specjalny woreczek płócienny.

Gotowe :)

 

 

Ja używam sitka, w zupełności wystarczy, ale jeśli ktoś chce, może nabyć woreczek, są one dostępne w sprzedaży.

Takie orzechowe mleko można dodać do ugotowanej kaszy jaglanej, musli, także do kawy, koktajli owocowych, smoothie  oraz po prostu do picia jako napój.

 

Mleko migdałowe to świetne źródło wapnia, migdały zawierają bardzo dużo tego pierwiastka. Mleko także zawiera dużą ilość białka – może więc stanowić sposób na uzupełnienie go w codziennej diecie. 

Migdały są też bogate w wapń i tłuszcze nienasycone. Słodki smak migdałów doskonale pasuje do wszelkich słodkich dań i wypieków. Dobrze nadają się do wyrobu mleka, koktajli, kremów, sosów.

 

Mleko migdałowe i inne mleka orzechowe mogą stanowić kontynuację karmienia mlekiem mamy, które oczywiście jest najzdrowsze i najkorzystniej karmić piersią jak najdłużej. Przed wprowadzeniem mleka orzechowego, ok.10, 12 miesiąca życia, należy sprawdzić czy maluch nie ma alergii lub nietolerancji pokarmowej na orzechy. Mleko można dosłodzić cukrem brzozowym (ksylitolem), oryginalnym fińskim. Proszę tylko zwrócić uwagę, aby był to prawdziwy ksylitol brzozowy, są już podróbki z kukurydzy - NIE! oraz syntetyczny - NIE! mleko-migdałowe-dla-dzieci

Najczęściej maluszkowi bardzo smakuje mleko migdałowe. Na jego bazie można przygotowywać mu wszelkiego rodzaju kleiki, zupki, takie mleko można również podać dziecku jako samodzielny napój. Tego typu napoje nie zakwaszają organizmu i są bardzo odżywcze, nie zawierają glutenu.

 

Zobacz: Migdały w roli głównej>>

 

 


Źródło danych:

lek.med. Grażyna Kuczek, Zdrowie bez ograniczeń.

lek. med. Grażyna Kuczek, Beata Śleczyńska, Kuchnia w trosce o twoje zdrowie.

 

Wikipedia